Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2016

15 ΣΕΠ 2016. Παραολυμπιακοί 2016: Επίδοση μεταλλίου από τον Αλεξανδρουπολίτη Μιχαλεντζάκη

Μετάλλιο ενόψει για τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη. Ο Έλληνας πρωταθλητής, προκρίθηκε στον τελικό των 100μ. πεταλούδα S9 με την τρίτη καλύτερη επίδοση των προκριματικών.
Ο πρωταθλητής από την Αλεξανδρούπολη ήταν δεύτερος στην πρώτη προκριματική σειρά με 1:01.91 και πήρε το “εισιτήριο” για τον τελικό με επίδοση... μεταλλίου.

Την κορυφαία επίδοση των προκριματικών σημείωσε ο Ούγγρος Τάμας Σορς με 1:00.58, ενώ δεύτερος ήταν ο Ιταλός Φεντερίκο Μορλάτσι με 1:01.57. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 23:30 το βράδυ της Πέμπτης.
Να σημειωθεί ότι το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας S9 είναι 1:00.16 και το κατέχει από εφέτος ο Μιχαλεντζάκης, ο οποίος ελπίζει να... σπάσει την κατάρα της ελληνικής κολύμβησης στο Ρίο και να βρεθεί στο βάθρο των νικητών. Ένα βάθρο που... φλέρταραν έντονα Τσαπατάκης και Ταϊγανίδης, ωστόσο περιορίστηκαν στην τέταρτη θέση των αγωνισμάτων τους.
Αντίθετα από τον Μιχαλεντζάκη, εκτό τελικού έμεινε ο Παναγιώτης Χριστάκης στα 100μ. πρόσθιο SB6. Κατετάγη 6ος στην δεύτερη σειρά με 1:37.98, επίδοση που ήταν η 11η των προκριματικών.