Τετάρτη 18 Απριλίου 2018

Εάν σήμερα, ο Εθνικός Αλεξ/πολης, νικήσει με τρίποντο, εξασφαλίζει την παραμονή του

Από την Αλεξανδρούπολη αρχίζει ο Β΄γύρος των πλέι άουτ με τον Εθνικό να υποδέχεται τη Νίκη Αιγινίου σε αγώνα που ίσως κρίνει ένα εισιτήριο για την παραμονή στην Volley League Πάμε Στοίχημα. Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 4 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία των πλέι άουτ. (πλέι άουτ, 4η αγωνιστική, 18/4, 19.00, ΕΡΤ2, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης)
Εάν ο Εθνικός νικήσει με τρίποντο τότε εξασφαλίζει την παραμονή του ανεξαρτητα από τα αποτελέσματα των υπολοίπων δύο αγώνων του τουρνουά. Η Νίκη για να εξασφαλίσει 100% την παραμονή της από αυτό το ματς θα πρέπει να νικήσει 3-0 σετ ή 3-1 σετ και με διαφορά πόντων καλύτερη του +9.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο Αιγίνιο κατάφερε να νικήσει 3-1 σετ με διαφορά πόντων 98-89, αλλά προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ. Οπως γίνεται αντιληπτό και στους τρεις αγώνες του Α΄γύρου των πλέι άουτ νίκησαν οι φιλοξενούμενοι.