Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017

Ο Παμβοχαϊκός με Παλέντζα, Δαλακούρα 3-2 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Με πρώτους σκόρερ δύο παίκτες του Εθνικού, τον Νίκο Παλέντζα και τον Ανέστη Δαλακούρα που μέχρι τον περασμένο Οκτώβριο ήταν παίκτης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Mαγκαλάες Γκλάντστοουν ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη 3-2 σετ σημειώνοντας την δεύτερη και συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα.

Με τον Εθνικό έκανε ντεμπούτο ο Χόρχε Παγιάν που σημείωσε 21 πόντους ενώ βασικός ακραίος αγωνίστηκε ο Γιάννης Καβαρατζής στη θέση του Αντρέι Ρίστιτς που αποχώρησε την περασμένη Δευτέρα. Και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στον αγώνα, ενώ ο Εθνικός κατάφερε να κάνει ανατροπή στο 2ο σετ και να το κατακτήσει. Το ίδιο επιχείρησε και στο 3ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός επικράτησε στην... παράταση 31-29.
Ο Παμβοχαϊκός μπήκε καλά στον αγώνα με τον Μοράλες να παίζει με Βουλκίδη και Γκλαντστόουν και να ξεφεύγει με 5-1 και 14-7. Ο Εθνικός ισορρόπησε την υποδοχή του αλλά στο 18-13 ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 με τον Δαλακούρα και πήρε εύκολα το 1ο σετ 25-17.
Μία μεγάλη ανατροπή είχε το 2ο σετ. Μετά το 7-7 ο Παμβοχαϊκός βγήκε μπροστά με τους Παλέντζα, Γκλαντστόουν και πήρε προβάδισμα 16-13. Ο Εθνικός μείωσε με τον Παγιάν και με το σερβίς του Κολομβιανού έκανε συνολικό σερί 7-0 και προηγήθηκε με 20-16 κάνοντας πλήρη ανατροπή στο σετ για το 25-19 και το 1-1 σετ.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ. Το 5-5 έγινε 9-6 με τον Παλέντζα να είναι αποδέκτης των τελειωμένων επιθέσεων. Ο Εθνικός ισοφάρισε πάλι τον Παμβοχαϊκό στο 16-16, ενώ στο 20-20 οι ακρίτες με Χριστόφα και Βελίτσκοβιτς έκαναν σερί 3-0 και προηγήθηκαν 23-20. Εκεί ο Εθνικός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία. Με δύο επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου και μία του Παλέντζα ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 23-23. Ο Βελίτσκοβιτς έβαλε τον Εθνικό σε σετ μπολ (24-23) αλλά ο Σαρικεΐσογλου ισοφάρισε 24-24. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 25-24 και 26-25, ενώ η απάντηση του Εθνικού ήταν να προηγηθεί με 24-23 και 27-26. Ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα με 28-27 και 29-28. Ο Βλαχόπουλος έκανε γρήγορο πέρασμα για το 29-29 αλλά με δύο πόντους του Γκλαντστόουν (επίθεση και άσσο) ο Παμβοχαϊκός έκανε το 31-29 και το 2-1 σετ.
Ο Παγιάν μπήκε ορεξάτος στο 4ο σετ και με προσωπικές του ενέργειες έβαλε μπροστά τον Εθνικό με 5-2 και 7-3. Ο Εθνικός έδειξε αποφασιστικότητα να οδηγήσει τον αγώνα στο 5οσετ και τα κατάφερε αφού ξέφυγε 21-15. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε 24-22 με τον Γκλάντστόουν αλλά ο Παγιάν έκανε το 25-22 και το 2-2 σετ.
Στο 5ο σετ όλα κρίθηκαν στο 6-6 . Ο Γκλαντστόουν έκανε μπλοκ για το 7-6, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ο τιμ μάνατζερ του Εθνικού Δήμος Μαμούνγκας χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα στον πάγκο του Εθνικού. Σε συνδυασμό και με νέα επίθεση του Δαλακούρα ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 9-6 και κράτησε το +3 μέχρι το τέλος και έτσι με 15-12 πήρε και τη νίκη.
5ο σετ: 5-4, 7-10, 10-12, 12-15
*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης πρήλθαν: 5 άσσοι, 65 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-19, 29-31, 25-22, 12-15) σε 130΄
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 21 (21/42 επ.), Χατζόπουλος 10 (5/6 επ, 4 μπλοκ), Βλαχόπουλος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Καβαρατζής 11 (7/14 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ 44% υπ -37% άριστες), Βελίτσκοβιτς 21 (20/47 επ, 1άσο, 59% υπ - 46% άριστες), Χριστόφας 14 (10/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ.-42% υπ - 31% άριστες), Χαραλαμπίδης.
ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Κωτσάκης 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ.-54% άριστες), Γκλάντστοουν 19 (8/13 επ., 4 άσοι, 7 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (7/15 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παλέντζας 23 (20/39 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 60% άριστες), Μοράλες 1 (1 μπλοκ) / Γκαράς (λ.- 62% υπ. – 38% άριστες), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου 3 (3/6 επ., 50% υπ. – 20% άριστες).
Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Εχουμε χάσει για τέταρτη φορά σε τάι μπρέικ και αυτό μας κάνει να βγάζουμε πολλά συμπεράσματα. Παλεύουμε όλα τα ματς και αυτό με ικανοποιεί. Κάθε φορά όμως κάτι μας λείπει. Τώρα μας έλειπε η υποδοχή αν και με τα δεδομένα που υπάρχουν τα παιδιά που κλήθηκαν να σηκώσουν το βάρος της υποδοχής έκαναν μεγάλες προσπάθειες. Δεν είχαμε την ποιότητα που έπρεπε για να ολοκληρώσουμε σωστά τις προσπάθειες μας. Είμαι ευχαριστημένος και από τον Παγιάν. Με τρεις προπονήσεις στάθηκε καλά. Αναρωτιέμαι κάθε φορά που θα ήμασταν εάν από την αρχή παίζαμε πλήρεις. Συνεχίζουμε και πάμε για δύσκολο αγώνα με τον Εθνικό Πειραιώς».
Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Οι δύο ομάδες περίμεναν να πάρουν πόντο από το σερβίς αλλά ο αγώνας κρίθηκε στο μπλοκ – άμυνα και στο μπλοκ μας στο 5ου σετ. Είμαστε βελτιωμένοι στην αλλαγή. Πάθαμε ένα μπλακ άουτ στο 2ου σετ στο 13-16. Πρέπει να βρούμε τις λύσεις για αυτά τα κενά διαστήματα. Είμαι ευχαριστημένος από την δεύτερη νίκη και τη σταδιακά ανοδική πορεία που παρουσιάζει η ομάδα».
Ο Ανέστης Δαλακούρας που ήταν από τους κορυφαίους του Παμβοχαϊκού και πρώτη φορά αγωνίστηκε κόντρα στον Εθνικό από το 2016 οπότε και μεσολάβησε η θητεία του στο πρωτάθλημα της Αυστρίας δήλωσε: «Ηταν ένα περίεργο ματς για μένα. Πάντα πήγαινα σαν γηπεδούχος σε αυτό το γήπεδο. Εκεί έμαθα να παίζω βόλεϊ και με τον Εθνικό ήμουν πολύ δεμένος. Οι φίλοι μου, οι συγγενείς είναι όλοι στην Αλεξανδρούπολη και έπρεπε να παίξω αντίπαλος. Το διαχειρίστηκα καλά, πάλεψα για την ομάδα μου και νικήσαμε. Κάναμε δύο συνεχόμενες νίκες που μας δίνουν ώθηση. Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει πιο εύκολα. Ευτυχώς κρατήσαμε την υποδοχή μας και πήραμε τη νίκη. Έχουμε δύσκολο αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου μπροστά μας και θα είναι πολύ καλό να τριτώσουμε τις νίκες».